• "PGE Turniej Maszyn Wiatrowych 2023"

• W sobotę 25 marca, odbył się w Jarosławiu "PGE Turniej Maszyn Wiatrowych 2023". Polegał on na zbudowaniu modeli maszyny przetwarzającej energię wiatru na energię mechaniczną. Każda maszyna była testowana w trzech konkurencjach:

- największa moc;

- obroty przy obciążonym wale maszyny oraz

- moment obrotowy przy zatrzymanym wale.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIII:

- Jakub Bąk,

- Mikołaj Gęsiorski,

- Oliwia Muhln,

- Alan Sikociński,

- Dagmara Wąs

- Małgorzata Ams

Miło nam poinformować, że Oliwia Muhln zdobyła II miejsce i będzie reprezentować nasz region w finale konkursu, który odbędzie się 24 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i trud włożony w wykonanie prac konkursowych.

Jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

• 22 marca - Światowy Dzień Wody

• 22 marca przypada "Światowy Dzień Wody". Tego dnia w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbyło się rozstrzygnięcie XXI

międzyszkolnego wojewódzkiego konkursu którym tematem przewodnim były - "Umierające rzeki"-

To scenariusz filmu katastroficznego czy nasza rzeczywistość? Co to oznacza dla ludzi, zwierząt i roślin.

Katastrofy ekologiczne zdarzały się zawsze. W dziejach Ziemi odnotowano pięć okresów masowego wymierania gatunków, a uważa się, że współcześnie jesteśmy w trakcie szóstego. O zmianach klimatu przynoszących nam gwałtowne, nieprzewidywalne w skutkach zjawiska słyszymy już od dawna i coraz częściej sami ich doświadczamy (susze, powodzie, trąby powietrzne). Tym bardziej powinniśmy dołożyć wszelkich starań aby przestrzegać ochrony dostępnych nam zasobów przyrody (wód, powietrza, kopalin, gleby), za które jesteśmy odpowiedzialni i bez których nie potrafilibyśmy żyć. Uczniowie naszej szkoły zostali wyróżnieni w kategorii praca pisemna oraz praca multimedialna.

W kategorii pracy multimedialnej wyróżnienie otrzymał:

- Oliwier Burak -

uczeń klasy 6

W kategorii pracy pisemnej wyróżniona została:

- Dagmara Wąs -

uczennica klasy 8

Jeszcze raz składamy

wielkie gratulacje

• ROK 2023 - ROKIEM WISŁAWY SZYMBORSKIEJ

• W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej - wspaniałej poetki, laureatki Nagrody Nobla z dziedziny literatury. W związku z tym rok 2023 ustanowiono Rokiem Wisławy Szymborskiej.
            Jest to doskonała okazja do lepszego poznania i upamietnienia osiągnięć naszej Noblistki.
            Dlatego też nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu "Mistrzyni Szymborska".
            W ramach projektu planowane są różnorodne działania, m. in. prezentacje multimedialne, literacki spacer szlakiem W. Szymborskiej, prace plastyczne oraz warsztaty.