• Innowacyjny projekt edukacyjny łączący przyjemne z pożytecznym – Gra Szyfrów w Żurawicy

• W dniu 28.09.2022 (czwartek) uczniowie naszej szkoły z klasy 7 i 8 obejrzeli mobilną wystawę IPN przy Urzędzie Gminy w Żurawicy. Mieli oni możliwość spojrzenia na historię z innej perspektywy przy zastosowaniu nowoczesnych technogii oraz wzięli udział w "Grze Szyfrów " dzięki użyciu sprzętu VR.

– „Gra Szyfrów” jest innowacyjnym projektem edukacyjnym przygotowanym przez Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej. To prawdopodobnie pierwsza na świecie gra komputerowa, która powstała w tak ścisłej współpracy z historykami. Jej akcja toczy się w październiku 1920 roku, gdy decydują się losy konfliktu zbrojnego z bolszewikami i przyszłość wolnej Polski. Fabuła „Gry Szyfrów” przybliża realia historyczne oraz pokazuje mało znane dokonania polskich kryptologów, którzy odegrali kluczową rolę w konflikcie polsko-bolszewickimi, wpłynęli na losy wojny – informuje IPN. – Misje, które muszą wykonać gracze, polegają na złamaniu bolszewickiego szyfru i unieszkodliwieniu pancernych pociągów wroga. To udokumentowane wydarzenia historyczne, których przedstawienie było dokładnie konsultowane z historykami IPN. Pod okiem historyków ożywione zostały główne postacie gry oraz odwzorowane zostały wszystkie detale (jak pojazdy, wnętrza, meble, urządzenia czy stroje). Całość dopełnia pieczołowicie skonstruowana oprawa dźwiękowa. To wszystko sprawia, że „Gra Szyfrów” jest bardzo realistyczna i pozwala graczom poczuć prawdziwą atmosferę konfliktu i tamtych czasów - dodaje Instytut Pamięci Narodowej.

• Wizyta pana policjanta w naszej szkole!

• Poznajcie pana policjanta,

to drogowy stróż prawa.

Dla wielu chłopców,

świetna zabawa.

Lecz policjanta praca

wcale nie jest zabawą,

bo dbanie o porządek

jest bardzo ważną sprawą.

Policjant kieruje ruchem,

walczy z przestępcami.

Dba o bezpieczeństwo

jest tam gdzie chuligani.

Pomaga szukać ludzi,

kierowców pilnuje.

Jest zawsze tam, gdzie

ktoś pomocy potrzebuje.

"Agata Dziechciarczyk"

15 września naszą szkołę odwiedził asp. Adam Radochoński i przypomniał uczniom o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych, dzieci usłyszały o tym, że mają obowiązek jeżdżenia w foteliku z zapiętymi pasami.  Dowiedziały się, gdzie można bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy, oraz jak należy się poruszać gdy nie ma chodnika. Pan policjant przypomniał również numery alarmowe do służb ratunkowych oraz jak należy się zachować w przypadku ataku agresywnego psa. Na koniec dzieci otrzymały odblaski i mogły zobaczyć wnętrze policyjnego radiowozu.

Bardzo dziękujemy za odwiedzimy i przypomnienie naszym uczniom zasad bezpieczeństwa.

• Obchody 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej

Pamiętajmy o naszej historii i nie pozwólmy zapomnieć

o niej młodszemu pokoleniu!!

1 września obchodziliśmy 83 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

„Halo! Halo! Tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia! Dziś rano o godzinie piątej minut czterdzieści oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską, łamiąc pakt o nieagresji. Bombardowano szereg miast. Za chwilę usłyszą Państwo komunikat specjalny (…) – 83 lata temu wszelkie rozgłośnie Polskiego Radia grzmiały rozpaczliwie, iż zaczęła się wojna. Od tej chwili życie Polaków i wielu innych narodów miało już nigdy nie być takie samo... II wojna światowa przez wiele lat zbierała śmiertelne żniwo, a powstałe wówczas rany do dziś pozostają niezabliźnione. - czytamy na stronie Gminy Żurawica.

Doroczne uroczystości tradycyjnie zainaugurowała msza święta w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żurawicy. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. dziekan Marian Hofman. Po zakończeniu mszy uczestnicy wydarzenia w towarzystwie pocztów sztandarowych oraz Kompanii Honorowej Wojska Polskiego przemaszerowali pod pomnik przy Urzędzie Gminy w Żurawicy, gdzie zaplanowana była dalsza część uroczystości. W Uroczystościach wzięła udział delegacja z naszej szkoły: p. Karolina Sawuła wraz z uczennicami klasy VI - Gabrielą Klink i Marią Tywoniuk.

• Uroczyste Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2022/2023

• 1 września w naszej szkole odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2022/2023, w której wzięli udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Uczniowie z klasy ósmej krótkim programem artystycznym pożegnali mijające wakacje i przywitali kolejny rok szkolny.

Pani dyrektor Maria Bieniasz serdecznie powitała zebranych, w szczególności uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole, przedstawiła informacje związane z organizacją pracy szkoły i życzyła wszystkim uczniom sukcesów w nauce i samych dobrych chwil spędzonych w murach szkoły.

W salach lekcyjnych odbyły się spotkania poszczególnych klas z wychowawcami.