12 października gościliśmy w naszej szkole p. Witolda Pilcha - leśnika z Nadleśnictwa Krasiczyn, który wygłosił prelekcję na temat gospodarki leśnej. Na zakończenie spotkania przeprowadził quiz polegający na rozpoznawaniu drzew. Każdy uczeń otrzymał drobny upominek.
Aktualności
Spotkanie z leśnikiem
Zawody w szachach drużynowych
Drużyna szachistów z naszej szkoły w składzie: Wiktoria Stachowicz, Wiktor Radoń, Patryk Grad, Mateusz Róg w Międzyszkolnym Turnieju Szachowym, który odbył się 10 października w Zespole Szkół im. św. Jana Pawła II w Orzechowcach. Do rywalizacji przystąpili uczniowie z pięciu szkół: SP Wyszatyce, SP1 Żurawica, SP2 Żurawica, SP Orzechowce oraz SP Kosienice.
Nasza drużyna wywalczyła IV miejsce.
Wycieczka klas II i III
7 października uczniowie klas II i III odbyli pieszą wycieczkę po swojej miejscowości.
Zobaczyliśmy książęcy dwór (a właściwie jego pozostałości) oraz okalający go park z przepięknymi starymi drzewami. Podziw wzbudził okazały, stary platan, będący już pomnikiem przyrody. Obejrzeliśmy "wymarłą" stację kolejową oraz zapaliliśmy znicze na grobie bezimiennych żołnierzy poległych za ojczyznę.
Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe
6 października, na stadionie w Krasiczynie, odbył się finał powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Gimnazjady w indywidualnych biegach przełajowych.
Do sportowej rywalizacji przystąpiło blisko 200 przedstawicieli z ponad 20 szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu przemyskiego.
Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów, którzy mimo ogromnych chęci, nie zdołali zakwalifikować się do zawodów wyższego szczebla – finału wojewódzkiego.
W przełajach udział wzięli uczniowie, którzy zajęli miejsca:
9. Kowal Gabriela – SP nr 2 Żurawica
12. Maliczowska Magdalena - SP nr 2 Żurawica
25. Kozła Kinga – SP nr 2 Żurawica
14. Róg Mateusz - SP nr 2 Żurawica
27. Radoń Wiktor - SP nr 2 Żurawica
Wizyta Księdza Biskupa
2 października mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole Jego Ekscelencję Biskupa Stanisława Jamrozka. Ksiądz Biskup na spotkanie z uczniami i nauczycielami przybył wraz z dziekanem ks. Marianem Hofmanem oraz proboszczem naszej parafii ks. Pawłem Koniecznym. Krótkiej prezentacji oraz zarysu historii szkoły z kart "Kroniki" dokonała uczennica klasy VI – Ola Koszelik. Było miło i sympatycznie. Ksiądz Biskup otrzymał od nas w prezencie swój portret autorstwa Julka Zawalskiego (ucznia klasy IV), a my mamy pamiątkową dedykację zapisaną w "Kronice".
Wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej
W czwartek, 1 października uczniowie klasy VI wybrali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Żurawicy.
Po przybyciu na miejsce szóstoklasiści wysłuchali informacji na temat funkcjonowania biblioteki oraz pracy bibliotekarza, a także poznali zasady wypożyczania i poszanowania książek. Z dużym zainteresowaniem słuchali różnych ciekawostek dotyczących dziejów książki. Pani kierownik biblioteki oprowadziła uczniów po bibliotece i czytelni, zapoznając ich z bogatym księgozbiorem.
Wizyta w bibliotece, która przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze, z pewnością zachęciła wszystkich do czytelnictwa. W drodze powrotnej uczniowie - korzystając z pięknej, jesiennej pogody - udali się na pobliski plac zabaw.
Warsztaty profilaktyczne
29 września uczniowie klas IV-VI wzięli udział w warsztatach edukacyjno-profilaktycznych dotyczących przeciwdziałania agresji. Zajęcia prowadzone przez pracowników Krakowskiego Centrum Profilaktyki pod hasłem „Przemocy i agresji mówimy…” nawiązywały do spektaklu, który uczniowie mieli okazję obejrzeć w ubiegłym roku szkolnym.
Warsztaty wzbogacone prezentacją multimedialną, dyskusją, pracą w grupach oraz filmem edukacyjnym, wymagały dużego zaangażowania ze strony uczniów. Mamy nadzieję, że przekazane treści na długo pozostaną w świadomości dzieci oraz pozytywnie wpłyną na ich postawy w przyszłości.
Sprzątanie Świata 2015
21 września uczniowie klas V-VI wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”, aktywnie wspierając działania mające na celu ochronę środowiska.
Uczniowie, poinformowani o zasadach bezpieczeństwa podczas akcji, zaopatrzeni w worki i rękawiczki ochronne, wyruszyli, aby uporządkować najbliższą okolicę. Idąc ulicami: Wyszyńskiego, 3-go Maja i Wiosenną, zebrali 3 worki posegregowanych śmieci (szkło, plastik, papier).
Zawody gminne w biegach przełajowych
19 września w Szkole Podstawowej Nr 2 w Żurawicy odbyły się zawody w indywidualnych biegach przełajowych, które rozpoczęły tegoroczne zmagania w wielu różnych dyscyplinach sportowych na terenie naszej gminy.
Po zakończonych zawodach zostały wręczone medale za miejsca I-III. Do kolejnego etapu rywalizacji awansowało pierwsze sześć osób z każdej kategorii. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Informacja
11 września 2015 r. (piątek) o godz. 17:00
odbędą się zebrania wychowawców z rodzicami uczniów klas 0-VI.
Serdecznie zapraszamy.
Rozpoczęcie roku szkolnego
Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2015/2016 rozpoczęła się o godzinie 7.30 mszą świętą odprawioną w kościele parafialnym. Następnie uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły zebrali się w sali gimnastycznej, aby krótkim programem artystycznym powitać kolejny rok szkolny.
Pani dyrektor Maria Bieniasz życzyła wszystkim uczniom sukcesów w nauce i samych dobrych chwil spędzonych w murach szkoły.
W salach lekcyjnych odbyły się spotkania poszczególnych klas z wychowawcami.
Informacja
1 września 2015 r. - rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
07.30 - Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Boboli
08.30 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej Nr 2
Serdecznie zapraszamy uczniów i rodziców.
Wykaz podręczników
Informacja
26 czerwca 2015 r. - zakończenie roku szkolnego 2014/2015
07.30 - Msza św. w kościele parafialnym
08.30 - Uroczyste zakończenie roku szkolnego w szkoleSerdecznie zapraszamy uczniów i rodziców.
Dzień Dziecka
Tegoroczny Dzień Dziecka uczniowie klas IV-VI świętowali na boisku szkolnym. Wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek dostarczyło wiele radości. Następnie, ciesząc się słoneczną pogodą, uczniowie uczestniczyli w różnego rodzaju grach i zabawach ruchowych. Tego dnia wszyscy w dobrych humorach opuścili mury szkoły. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Wycieczka do Inwałdu i Krakowa
W dniach 20 i 21 maja odbyła się wycieczka klas IV-VI do Inwałdu i Krakowa.
W środę uczniowie odwiedzili Park Miniatur "Świat Marzeń" w Inwałdzie, gdzie podziwiali najsłynniejsze budowle całego świata. W ciągu zaledwie kilku godzin mogli stanąć pod Wieżą Eiffla, na Placu św. Piotra, pod Bramą Brandenburską czy koło Muru Chińskiego. Niezapomnianych przeżyć dostarczyły: Wystawa Tutenchamona, "Egipt Horror Show" oraz seans w Kinie 5D. Szaloną zabawę zapewnił pobyt w Lunaparku i przejażdżki na Autoscooterze, Piracie lub Kole Młyńskim.
Po przyjeździe do Krakowa uczniowie udali się do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, by przejść szlakiem turystycznym po podziemiach Rynku Głównego.
W drugim dniu uczniowie z panią przewodnik zwiedzili Katedrę na Wawelu oraz Smoczą Jamę. Przeszli również na Rynek Starego Miasta, gdzie mieli okazję wysłuchania hejnału z Wieży Mariackiej.
Wycieczkę zakończyła wyjątkowa lekcja w jedynym w Polsce Ogrodzie Doświadczeń. Tam, dzięki interaktywnym instalacjom, uczniowie mogli poznać prawa fizyki.
Te dwa dni na pewno pozostaną niezapomnianym przeżyciem i pięknym wspomnieniem w pamięci uczestników wycieczki.
Gminny Konkurs Matematyczny
15 maja w naszej szkole odbyła się XI edycja Konkursu Matematycznego dla uczniów klas IV i V szkół podstawowych Gminy Żurawica. Celem konkursu było promowanie uczniów uzdolnionych matematycznie oraz inspirowanie dzieci do rozwijania zainteresowań matematycznych.
Do zmagań konkursowych przystąpiło 22 uczniów – reprezentantów pięciu szkół podstawowych: SP Buszkowice, SP Bolestraszyce, SP Wyszatyce, SP 1 Żurawica, SP 2 Żurawica. Rozwiązywali oni test złożony z 5 zadań zamkniętych i 5 zadań otwartych, po czym komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:
Klasa IV:
I miejsce – JAN HAWAJSKI, SP 1 w Żurawicy
II miejsce – JAKUB HARŁACZ, SP w Buszkowicach
III miejsce – JAKUB KOPEĆ, SP w BuszkowicachKlasa V:
I miejsce – KINGA SZLACHTA, SP w Bolestraszycach
II miejsce – DOMINIKA KOCAJ, SP w Buszkowicach
III miejsce – MAJA SALAMON, SP 2 w ŻurawicyDyplomy i nagrody rzeczowe laureatom wręczyła pani dyrektor Maria Bieniasz.
Dzień Ziemi
Każdego roku 22 kwietnia obchodzimy na całym świecie Dzień Ziemi. Obchody tego święta, które rozpoczęły się w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, mają na celu upowszechnienie problemów współczesnej ekologii, inicjatyw na rzec ochrony środowiska oraz promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić wszystkim obywatelom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety.
Dbając o edukację ekologiczną naszych uczniów i troszcząc się o otaczający nas świat, 28 kwietnia odbyło się w naszej szkole przedstawienie z okazji Dnia Ziemi. Występ przygotowali uczniowie klasy czwartej i oddziału zerowego pod opieką wychowawców: pani Joanny Jakubiszyn i pani Elżbiety Baszak-Lenart.
Czwartoklasiści przedstawili zarys i historię Dnia Ziemi oraz inscenizację pt. "Królewna Śmieszka i Ekoludki". Natomiast dzieci z oddziału zerowego w przedstawieniu pt. "Lasy – skarby naszej planety" poświęciły wiele uwagi tematyce lasu oraz udzieliły praktycznych wskazówek, jak dbać o Ziemię. Uczniowie zaśpiewali również piosenki o tematyce ekologicznej.
Piękne stroje oraz scenografia przygotowane zostały we współpracy z rodzicami. Szczególne podziękowania składamy pani Dorocie Teluk, która wykonała wiele elementów dekoracyjnych.
Gminny Konkurs Ortograficzny
W Gminnym Konkursie Ortograficznym, który odbył się w Zespole Szkół w Wyszatycach, uczennica klasy III – Joanna Andruszkiewicz – znalazła się w finale i tym samym zdobyła tytuł "Mistrza Ortografii". Zdobycie tego zaszczytnego tytułu kwalifikuje Joasię do udziału w dalszym etapie. Gratulujemy, życząc jednocześnie kolejnych sukcesów!
Spektakl profilaktyczny "Oczy szeroko otwarte"
21 kwietnia uczniowie klas III-VI obejrzeli przedstawienie edukacyjno-profilaktyczne "Oczy szeroko otwarte" przygotowane przez Krakowskie Centrum Profilaktyki.
Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie – do których skierowany był przekaz płynący z fabuły – są pod wrażeniem interpretacji, inwencji oraz interesującej oprawy muzycznej i scenograficznej. Możliwość dyskusji i komentowania treści po spektaklu była czymś nowym i nie pozostawiła dzieci samych z problemem, z niedopowiedzianym morałem i wskazówką. Było to przemyślane i niewątpliwie skuteczne działanie.
Archiwum Aktualności